Przy użyciu kostki brukowej można w niezwykle estetyczny sposób kształtować place oraz inną funkcjonalną przestrzeń. Brukarstwo artystyczne pozwala podkreślić np. piękno domu, parku, skweru czy innego miejsca. W każdej realizacji liczy się pomysłowość oraz praktyczność. Nasze usługi w tym zakresie obejmują województwo mazowieckie. Układanie kostki oferujemy klientom indywidualnym oraz firmowym w szczególności z Grodziska Mazowieckiego, Brwinowa, Ożarowa Mazowieckiego, Pruszkowa i Piastowa. Gwarantujemy wyjątkowe efekt wizualny!
Czym jest brukarstwo artystyczne?
To proces, który wymaga doświadczenia i odpowiedniego sprzętu. Brukarstwo artystyczne jest jedną z naszych specjalizacji. Już od lat układamy m.in. place z kostki brukowej w taki sposób, aby osiągnąć finezyjny efekt. Nie ma dla nas znaczenia wielkość nawierzchni. Przyjmujemy do realizacji zlecenia na każdy metraż. Usługi brukarskie świadczymy w takich miejscowościach jak: Grodzisk Mazowiecki, Brwinów, Ożarów Mazowiecki, Pruszków, Piastów.
Odporna, wytrzymała i łatwa do wyczyszczenia kostka brukowa idealnie nadaje się do zrobienia wjazdu na podwórku, podjazdu do garażu, placów, tarasów itd. Wykonane z niej podłoże zapewnia komfort podczas spacerowania oraz nie niszczy się pod ciężarem samochodów.
Na czym polega artystyczne układanie kostki brukowej? To inaczej kładzenie jej w rozmaite wzory i kształty. Wykorzystuje się w tym celu materiał o różnym kolorze, kształtach i fakturach. Motywy bywają zarówno geometryczne, roślinne, abstrakcyjne, jak i inne.
W ramach świadczonych usług można nam zlecić wykonanie projektu własnego lub na potrzeby klienta przygotowujemy nasz. Każdy pomysł musi być dopracowany w najmniejszych detalach. Precyzyjnie oblicza się m.in. ilość potrzebnej kostki brukowej oraz wielkość wzoru, jaki ma powstać.
Artystycznie ułożona kostka brukowa z pewnością doda uroku niejednemu miejscu.

Etapy prac artystycznego układania kostki brukowej

Korytowanie, czyli usunięcie warstwy gruntu według ustaleń,
opcjonalne zamontowanie odwodnienia,
ustawienie krawężników lub obrzeży wyznaczające powierzchnie z kostki brukowej,
wykonanie podbudowy stabilizującej grunt mechanicznie zagęszczony,
nałożenie ostatniej warstwy pod kostką brukową, najczęściej stabilizacji (podsypka cementowo-piaskowa),
ułożenie nawierzchni z kostki brukowej,
mechanicznie zagęszczenie powierzchni,
piaskowanie fug.
Co robimy w ramach usługi artystycznego układania kostki?
Jak wygląda realizacja?
Na podjazdach dla samochodów osobowych stosuje się kostkę brukową o chropowatej, antypoślizgowej powierzchni, o grubości min. 6 cm. Grubszą kostkę wybiera się wtedy, gdy na podjazd będą wjeżdżały pojazdy o wadze przekraczającej 3,5 t.
Po wytyczeniu wykopu, usunięciu humusu usypuje się warstwę tłucznia lub kruszywa drogowego. Podbudowa musi mieć ok. 30 cm wysokości. Po bokach wykopu osadza się krawężniki lub obrzeża. Po zagęszczeniu tłucznia, tworzy się ok. 5-8 cm warstwę stabilizacji. Po wyrównaniu podłoża można przystąpić do układania kostki.
Kostką brukową coraz częściej utwardza się ścieżki, alejki i chodniki wokół domu. Jakie są plusy takiego rozwiązania? Zimą łatwo z niej odgarnąć śnieg, a w dni cieplejsze łatwiej utrzymamy porządek w domu. Po deszczu na nawierzchni z kostki brukowej nie będą stały kałuże - pod warunkiem że jest właściwie ułożona, woda odpłynie na trawnik lub do miejsca przez nas wyznaczonego.
Jak wygląda realizacja?
Na ścieżki ogrodowe stosuje się kostkę o grubości 4-6 cm. Elementy betonowe dobrej jakości, charakteryzują się dużą trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Podbudowa musi mieć ok. 20 cm wysokości. Po bokach wykopu osadza się obrzeża.
Po zagęszczeniu podbudowy, tworzy się ok. 5 cm warstwę stabilizacji . Po wyrównaniu podłoża można przystąpić do układania kostki.
Podstawową funkcją opaski jest ochrona cokołu budynku. Opaska może służyć również jako alejka dookoła domu, a także jako miejsce oparcia drabiny lub rusztowania przy pracach dotyczących elewacji czy też zwyczajnym myciu okien. Aby opaska brukowa mogła pełnić swoją funkcję, nie może być zbyt wąska.
Jak wygląda realizacja?
Najczęściej jest stosowana o szerokości 40-60 cm, ale jeśli ma pełnić funkcję do konserwacji budynku trzeba przyjąć około 60-80 cm. Również bardzo istotna sprawa to nachylenie. Powinno zapewniać odpływ wody od budynku.
Nawierzchnia tarasu jest jedną z ważniejszych decyzji przy planowaniu jego funkcjonalności i estetyki.
Tarasy z kostki brukowej cieszą się ogromną popularnością z wielu powodów. Przede wszystkim koszt takiego tarasu z kostki brukowej nie jest wysoki w porównaniu z innymi materiałami.
Taras z kostki granitowej czy betonowej charakteryzuje się dużą trwałością, jest odporna na niskie oraz wysokie temperatury, które nie wpływają na ich właściwości techniczne.
Nawierzchnia tarasu powinna mieć solidna podbudowę. Kostka brukowa na taras wymaga podsypki z piasku, kruszywa oraz podsypki piaskowo cementowej (stabilizacji) Jednakże, aby ułożyć płyty tarasowe lub kostkę brukową w pierwszej kolejności rozpoczynamy od obrzeży lub Palisad.
Schody z kostki brukowej , podobnie jak tarasy z kostki prezentują się wyśmienicie i mogą współgrać ze stylem domu a także ogrodu. Schody z kostki są bardzo trwałe i wytrzymałe, jednak podobnie jak taras z kostki, muszą zostać prawidłowo wykonane
W przypadku schodów musimy posiadać większe doświadczenie i umiejętności niż w przypadku budowy tarasu. Budowa tarasu odbywa się najczęściej na jednym poziomie, w przypadku schodów pracuje się na kilku.
Wykonujemy wszelkiego rodzaju nietypowe pomysły klienta - nie ma dla nas rzeczy niemożliwych do wykonania z kostki brukowej czy granitowej. Po prostu kochamy nasza pracę, a większe wyzwania to ciekawsza praca!
Skontaktuj się z nami - przygotujemy projekt i dobierzemy odpowiedni materiał.
Za naszymi umiejętnościami przemawia działanie,
zobacz nasze dotychczasowe realizacje!